Rzeżączka to najstarsza i najczęstsza choroba weneryczna, która niestety staje się z każdym rokiem również chorobą coraz częściej spotykaną. Dotyka cewki moczowej, genitaliów, odbytu, oczu, ust i gardła, powodując zapalenie miednicy, ciąży pozamacicznej, zaburzeń menstruacji, zapalenia w obrębie oczu, zapalenia stawów oraz różnego rodzaju innych zapaleń i infekcji.
Rzeżączka jest wyjątkowo paskudną przypadłością, jeśli jesteś kobietą w ciąży. Haczyk tkwi w tym, że u 8 na 10 zakażonych kobiet zakażenie przebiega bezobjawowo, przynajmniej na początku. Mężczyźni również nie wychodzą bez szwanku z faktu bycia zakażonym, ponieważ rzeżączka wywołuje zapalenie prostaty, niepłodność, zapalenie jąder, bliznowacenie cewki moczowej i wiele innych. U 1 na 10 zakażonych mężczyzn nie pojawią się żadne symptomy zakażenia, ale pomimo to może przekazać chorobę partnerce.
Ewentualne objawy wystąpią po kilku dniach i będą do nich należeć: ropny wyciek z penisa, cewki moczowej i pochwy o zielonkawym lub żółtawym zabarwieniu, ból podczas oddawania moczu i zaburzenia cyklu miesiączkowego. Jeśli nie podejmie się leczenia, objawy mogą się nasilić, a dolegliwości znacznie pogorszyć.
Na szczęście leczenie rzeżączki jest łatwe: wystarczy odpowiednia dawka antybiotyku oraz przestrzeganie zaleconego okresu abstynencji od seksu przez oboje partnerów. Najlepszym sposobem na uniknięcie zakażenia jest używanie prezerwatywy.
Czy przebyta w młodości rzerzączkajest powodem impotencji po 50 roku życia i brakiem wzwodu