Cofające się jądra

Cofające się jądra w wieku dorosłym (informacje pochodzą ze świetnej witryny brytyjskiej Ask The Doctor)
Pytanie: Kilka lat temu zdiagnozowano u mnie przypadłość zwaną cofającymi się/wędrującymi jądrami. Mój lekarz stwierdził, że jest to stan, z którym po prostu muszę żyć, jednak jest to dla mnie bardzo niekomfortowe, gdy np. uprawiam sport, a moje jądra cofają się. Czy mogę jakoś naprawić ten niewygodny dla mnie stan?
Odpowiedź: Cofające się jądra to częsta przypadłość, która oznacza, że pomimo faktu, iż twoje jądra zwykle znajdują się normalnie, w mosznie, czasem pewne mięśnie wciągają je do pachwin. Pływanie, zwłaszcza w chłodnej wodzie, praktycznie zawsze wywoła taki efekt – jest to naturalny odruch mięśni otaczających mosznę, które w ten sposób reagują na zimno. Dźwigacz jąder podciąga jądra w górę, u niektórych mężczyzn do kanału pachwinowego, który leży ponad pachwiną, łącząc się z podbrzuszem. Zdarza się to również w sytuacjach, gdy mężczyzna jest zdenerwowany lub odczuwa niepokój czy stres, a także podczas uprawiania sportu. Podczas wysiłku fizycznego przepływ krwi jest skierowany do ćwiczących mięśni, a odpływa ona z genitaliów. Podciąganie jąder jest tego efektem. Podczas uprawiania sportu moszna obkurcza się, by chronić jądra przed uszkodzenie – cofanie się jąder spełnia funkcję ochronną podczas sportów kontaktowych. Profesjonalni zawodnicy sumo w Japonii masują swoją jądra, powodując ich przemieszczanie się do kanału pachwinowego, aby nie uszkodzić ich podczas zawodów. Jądra normalnie i naturalnie cofają się w trakcie seksu, zwłaszcza przed wytryskiem. Pomimo, że twój stan jest normalny, może być kłopotliwy, ale możesz złagodzić negatywne efekty nosząc cieplejszą bieliznę, która pomoże mosznie rozluźnić się, podobnie jak ma to miejsce w ciepłej kąpieli. Możesz również nosić specjalne, sportowe spodnie, które będą dla ciebie wygodniejsze, niż zwykłe spodnie.

Cofające się jądra u dzieci
Z forum Medhelp
Pytanie: Byłam z moim 14-miesięcznym synkiem u urologa dziecięcego w sprawie cofniętych jąder. Po krótkim badaniu stwierdził, że nie należy tego leczyć, ale co rok badać aż do okresu dojrzewania, w którym jeśli nie zstąpią całkowicie, konieczna będzie operacja. Martwię się o płodność mojego synka… jeśli jądra w ogóle nie zstąpią, czy ciepło w jamach brzusznych może nie zaszkodzić jego płodności? Ponadto czytałam, że niektórzy urologowie rozróżniają pomiędzy wędrującymi a cofającymi się jądrami, przy czym wędrujące jądro to takie, które przemieszcza się w górę po tym, jak zstąpiło do moszny, a cofające to takie, które przez jakiś czas pozostaje w mosznie. W artykule jest napisane, że jądra wędrujące leczy się operacyjnie. To był artykuł z Kanady. Czy amerykańscy lekarze nie zaniedbują tej przypadłości? Czy martwię się na zapas?
Odpowiedź:
Niezstąpione jądra to tzw. „wnętrostwo”, które zdarza się u 2-4% nowonarodzonych chłopców. Przypadłość ta zdarza się częściej u wcześniaków. Przypadłość ta polega na tym, że jądra mogą znajdować się w dowolnym miejscu w kanale pachwinowym, a także w podbrzuszu (gdy nie zstąpiły nawet częściowo). U dzieci z wnętrostwem czasem nie ma możliwości sprowadzania jąder do moszny, a czasem taka możliwość jest – manualnie, poprzez badanie z naciskiem. W przypadku normalnie zbudowanych chłopców z cofającymi się jądrami, jądra mogą być sprowadzone do moszny, ale mogą cofać się ponownie w związku z odruchem nosidłowym. Odruch ten powoduje podciągnięcie jąder w górę moszny lub wyżej w związku ze skurczem dźwigacza jąder. Cofające się jądra można sprowadzić do moszny i mogą one tam pozostać, póki nie będzie miał miejsca odruch nosidłowy. Cofające się jądra zwykle uważa się za możliwe do zstąpienia i w związku z tym – normalne. Trudno stwierdzić, czy lekarze amerykańscy niedoceniają tej przypadłości, czy też nie, ponieważ z definicji jest to przypadłość normalna. Twój syn ma albo niezstąpione jądra, które wymagają interwencji chirurgicznej, albo też jego jądra są normalne (lub cofające się) i wymagają jedynie obserwacji. W drugim przypadku leczenie nie jest konieczne. Jeśli urolog twojego syna stwierdził, że należy badać ich stan co roku, aby sprawdzić, czy zstąpiły, pytanie brzmi – czy jądra zstąpiły, czy nie? Jeśli nie zstąpiły, możesz mieć powody do obaw, ale jeśli lekarz jest pewny, że jądra zstąpiły (cofają się lub nie), wówczas nie powinnaś obawiać się nowotworem jąder i podobnymi problemami. Mam nadzieję, że udało mi się rozwiać twoje obawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *