Mięśnie Kegla to mięśnie dna miednicy, których nazwa pochodzi od nazwiska lekarza – odkrywcy mięśni Kegla i ćwiczeń tych mięśni. Są one niczym hamak rozpięte między kością łonową a guziczną, podtrzymując narządy jamy brzusznej od dołu. Aby wyizolować te mięśnie spróbuj powstrzymywać strumień moczu. To właśnie są mięśnie Kegla.
Jak wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla?
Po zlokalizowaniu mięśni Kegla w swoim ciele po prostu napinaj je i rozluźniaj. To podstawowe ćwiczenie. Istnieje wiele jego zaawansowanych wersji. Wyobraź sobie, że dno miednicy jest windą i staraj się ją maksymalnie wciągnąć do góry. Gdy „winda” wjeżdża na kolejne piętra, napinaj mięśnie coraz mocniej, aż będą napięte maksymalnie. A gdy zjeżdża w dół, stopniowo rozluźniaj mięśnie, aż dojedziesz do parteru. Można również powoli napinać mięśni, trzymanie ich przez pięć sekund napiętych, oraz wiele innych.
Po co powinienem wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla?
Istnieje wiele korzyści z ćwiczenia tej grupy mięśni:
Ćwiczenia mięśni Kegla można wykonywać w ciągu dnia. Nikt nie zorientuje się, że je ćwiczyć, to mięśnie wewnętrzne, więc można je ćwiczyć w szkole, pracy czy gdziekolwiek indziej.