Nowotwór prostaty jest najczęstszym rodzajem nowotworu u mężczyzn (po nowotworach skóry) i drugim pod względem częstotliwości powodującym ich śmierć (po nowotworze płuc). Ten rodzaj nowotworu może rozwijać się latami, a pacjenci żyją z nim przez tak długi okres czasu, że w końcu umierają na coś zupełnie innego, jednak gdy nastąpi przerzut na układ kostny, wówczas staje się nieuleczalny i jak wiele nowotworów może być straszliwie bolesny. „Wszyscy twierdzą, że ostatni rok życia z nowotworem prostaty jest bardzo bolesny” – twierdzi Peter Albertsen, urolog z Uniwersytetu Connecticut. „To straszliwa śmierć.”
W przypadku nowotworu prostaty ilość zgonów maleje – oczekuje się, że w tym roku ich liczba spadnie poniżej 29,000, podczas gdy w 2001 roku wynosiła 31,500, a około roku 1993 – 35,000. Jest to spowodowane lepszą diagnozą i metodami leczenia. W porównaniu do nowotworu płuc, czynniki ryzyka nowotworu prostaty są nieznane bądź nieuniknione. Istotnym czynnikiem jest tutaj wiek: nowotwór dotyka 1 na 53 mężczyzn między 40 a 60 rokiem życia, ale już 1 na 7 mężczyzn w wieku 60-80 lat. Jeśli w rodzinie wystąpił przypadek nowotworu prostaty, wówczas ryzyko jest większe. Podobnie w grupie ryzyka znajdują się Afroamerykanie (ciemna skóra produkuje mniej ochronnej witaminy D) oraz farmerzy (ciągłe wystawienie na oddziaływanie pestycydów). Również uważa się, że dieta oparta na tłuszczach zwierzęcych może zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworu prostaty, a substancje zawarte w pomidorach mogą pomóc ochronić prostatę. Mimo to choroba dotyka wielu zdrowych mężczyzn, którzy odżywiają się zdrowo. Wazektomia, jazda na rowerze i seks (czy też jego brak) nie wydają się mieć jakiekolwiek wpływu na wystąpienie nowotworu prostaty.
W diagnozie nowotworu prostaty wielkim przełomem ostatnich 20 lat był prosty test na antygen PSA – białko, którego poziom we krwi odzwierciedla zmiany w prostacie. Jeśli odczyt PSA przekroczy 4, wówczas istnieje podwyższone ryzyko, ale wskaźnik ten zmienia się wraz z wiekiem. Jeśli wysoki poziom potwierdzi drugi test, wówczas zwykle zaleca się biopsję, która ustali, czy w prostacie są obecne komórki nowotworowe. Ich obecność oznacza się na skali Gleasona od 1 do 10, przy czym 10 oznacza złośliwy i niebezpieczny nowotwór.
Od pacjenta i jego lekarza zależy, jakie leczenie zostanie przyjęte. Istnieje wiele metod leczenia, ich skutki uboczne są nieprzewidywalne i często nieprzyjemne, ale jest to kwestia życia lub śmierci. Najlepszym lekarstwem na nowotwór prostaty wydaje się być szybkie wykrycie oraz wiedza na jego temat.