Wytrysk opóźniony czy wytrysk późny to synonimiczne terminy. Odnoszą się one do niemożności osiągnięcia przez mężczyznę orgazmu i wytrysku w trakcie stosunku seksualnego. (Ta dysfunkcja była niegdyś określana mianem niemożności wytrysku, obecnie większość seksuologów nie stosuje tego terminu, używając terminu opóźnionego wytrysku.) Jest to rodzaj zaburzenia orgazmu u mężczyzny, toteż informacje na jego temat można odnaleźć również pod terminami związanymi z zaburzeniami orgazmu. Terminy te nie weszły jednak do użycia powszechnego.
Opóźniony wytrysk nie jest stanem pożądanym, jak mogłoby się wydawać komuś, kto cierpi na wytrysk przedwczesny. Jest czymś przeciwnym, ponieważ wywołuje często niepokój i zmartwienia u par, czasem nawet prowadząc do rozpadu związku. Wytrysk opóźniony na pewno wywiera znaczny wpływ na seksualną równowagę w związku, ponieważ ciągły, przedłużający się stosunek, konieczny do osiągnięcia przez mężczyznę wytrysku, często wywołuje u kobiety uraz i ból, a u partnera – uraz i brak satysfakcji. W żadnym wypadku nie umożliwia on harmonijnego współżycia. Mówi się, że jest to trudna do wyleczenia przypadłość, jednak skuteczna terapia może przynieść poprawę w każdym przypadku, nawet jeśli wymagać to będzie ingerencji w sprawy dotyczące samego związku. Jeśli para nie jest skłonna do zmian, wówczas terapia nie przyniesie efektów. Konieczna jest do tego uczciwość, otwartość i chęć zbadania trudności w związku, aby problem opóźnionego wytrysku mógł zostać wyeliminowany.
Wielu mężczyzn cierpiących na opóźniony wytrysk było wychowywanych surowo, a kwestie związane z seksem były w ich domu tematem tabu. W ten sposób chłopcy wyrastali na skrytych, owładniętych potrzebą kontroli nad sytuacjami w każdej dziedzinie życia. Niektórzy z pacjentów są bardzo ambitni i zmotywowani, a w życiu zawodowym osiągają niezwykłe wyniki. Niektórzy mają osobowość skłonną do kontrolowania, przy czym skłonność ta skierowana jest do wewnątrz, raczej niż na innych ludzi. Wielu mężczyzn, cierpiących na problem przedwczesnego wytrysku ma trudności z okazywaniem emocji i odpuszczaniem, wyluzowaniem w różnych sytuacjach. Ta ostatnia kwestia wydaje się mocno powiązana z problemem z wytryskiem. Inne czynniki, mogące wywołać opóźniony wytrysk, to strach przed zapłodnieniem, wstręt przed kobiecą pochwą (stan, w którym mężczyznę odrzuca zapach, smak i dotyk kobiecej pochwy), surowe wychowanie w religijnej rodzinie czy nawet ukryte skłonności homoseksualne.
W tym miejscu wypada podkreślić, że nie każdy przypadek opóźnionego wytrysku może mieć podłoże psychologiczne lub emocjonalne. Jak wspomniano powyżej, jest wiele medycznych przyczyn, które mogą uniemożliwić mężczyźnie wytrysk. Jeśli wcześniej pacjent nie miał problemów z wytryskiem, a nagle takie problemy się pojawiły, najpierw należy wziąć pod uwagę leki, które zażywa w związku z innymi schorzeniami.
U wielu mężczyzn problem z wytryskiem pojawiają się wraz z wiekiem. Jednak to całkiem inna kwestia, ponieważ od czasu do czasu mężczyzna jest w stanie osiągnąć wytrysk, choć nie podczas każdego stosunku. To oznaka starzenia i nie jest ona tożsama z opóźnionym wytryskiem, którzy może pojawić się w każdym wieku. Opóźniony wytrysk jest źródłem problemów w związkach długoletnich, zwłaszcza, gdy para planuje mieć dzieci. Kobieta może wówczas czuć się nieatrakcyjna, nie pożądana, jeśli mężczyzna nie jest w stanie osiągnąć wytrysku podczas stosunku. Wiele kobiet zgłaszało nam, że czują się niemal urażone, jeśli mężczyzna nie jest w stanie szczytować podczas kochania się z nimi. To dowodzi, że problem opóźnionego wytrysku może być niszczący dla związków – wielu mężczyzn cierpiących na tę przypadłość przechodzi przez kilka związków i nie jest w stanie ich utrzymać. Nie musi to jednak być regułą, ponieważ na zakończenie związku mogła wpłynąć także niezgodność charakterów partnerów, niekoniecznie opóźniony wytrysk.
Jest duża szansa na wyleczenie problemów z opóźnionym wytryskiem, jeśli wykorzysta się w tym celu z terapii psychologicznej i leczenia fizycznego.
Celem terapii seksuologicznej jest zredukowanie męskich obaw i niepokojów, zwłaszcza w kwestii oddawania kontroli partnerce podczas stosunku. Jeśli mężczyzna porzuci swoją chęć kontroli, przekona się, że łatwiej mu osiągnąć wytrysk w partnerce. Najbardziej efektywną techniką leczenia opóźnionego wytrysku jest pomoc pacjentowi w tym, aby skupił się bardziej na sobie, nawet na egoistycznych doznaniach, aby był w stanie czerpać rozkosz zamiast karmić się obsesją orgazmu partnerki.
Masters i Johnson jako pierwsi opisali pełne leczenie opóźnionego wytrysku. Generalnie terapia ta zakłada abstynencję seksualną, przy czym dozwolone jest całowanie i intymny kontakt fizyczny. Kolejnym etapem jest wprowadzenie masturbacji aż do osiągnięcia orgazmu, nawet jeśli będzie to wymagać czasu. Trzecia faza zakłada wprowadzenie stosunku seksualnego, w którym kobieta wprowadza penisa partnera do pochwy tuż przed wytryskiem.
Istotą sprawy jest tutaj jednak leczenie psychologiczne, aby wyeliminować problemy emocjonalne, które umożliwią mężczyźnie bardziej zrelaksowane podejście do spraw intymnych, jak również poznanie potrzeb i reakcji swojego ciała oraz otwarcie się na czułość i dzielenie doznań z partnerką. Jeśli szukasz pomocy psychoterapeuty lub porady, oto lista placówek, która może być pomocna. Można również uzyskać listę terapeutów, pracujących w danej placówce.