Nowotwór jądra jest śmiertelnym niebezpieczeństwem, które może wystąpić u mężczyzn w każdym wieku. Późno wykryty rak jądra stawia pacjenta w sytuacji krytycznej, odpowiednio wczesne zdiagnozowanie daje szanse na wyleczenie.
Mężczyźni mogą wykryć nowotwór we wczesnym stadium badając samemu regularnie jądra w celu ustalenia czy istnieją guzki lub nieznane dotąd zmiany. Gdy zostaną wykryte, konsultacja medyczna, leczenie musi być podjęte natychmiastowo aby uniknąć rozwijania się choroby. Niestety nawet tak nieskomplikowane czynności jak sprawdzanie jąder wykonuje niewielu mężczyzn.
Gdy choroba objawia się silnym bólem doświadczanym w obszarze jąder jest już w stanie zaawansowanym co oznacza poważne i kosztowne leczenie. Dla wielu mężczyzn, którzy się nie badają, jest to pierwszy sygnał o istnieniu choroby. Z przeprowadzonych badań wynika, że mniej niż 30% mężczyzn bada regularnie swoje jądra. Jest to częściowo wina lekarzy, którzy nie zwracają mężczyznom uwagi na ten poważny problem. To zaniedbanie jest rzeczywiście niepokojące ponieważ takie badanie nie trwa dłużej niż dwie minuty.
Statystyki są niepokojące, ponieważ z każdym rokiem ilość zachorowań na raka jądra wzrasta. W ciągu ostatnich 25 lat liczba zachorowań wzrosła o ponad 40%. Rak jądra jest najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn z przedziału wieku od 15 do 35 lat.
Chociaż istnieją czynniki, określające ryzyko zachorowań na raka jądra to każdy mężczyzna powinien praktykować badanie jąder w celu ewentualnego wykrycia choroby we wczesnym stadium.