Problemy z prostatą mają źródło w tendencjach dziedzicznych, zaburzeniach hormonalnych oraz w niewłaściwej diecie. Dbanie o zdrowie prostaty zakłada raczej zapewnienie prostacie odpowiedniego odżywienia i kondycji niż agresywnej terapii farmakologicznej.
Rzeczą niezwykle istotną dla zdrowia prostaty są kwasy tłuszczowe, toteż należy zwiększyć ich udziału w codziennej diecie mężczyzny (orzechy, zboża i tłuszcze roślinne). Należy wyeliminować z diety nienasycone kwasy tłuszczowe (margaryna, potrawy smażone, przetworzone oleje roślinne) i zastąpić je nasyconymi.
Niestety wzrost spożywania niezdrowych tłuszczy przez ostatnie dekady wpłynął niekorzystnie na zdrowie prostaty męskiej części populacji. Ponadto na pewno słyszałeś opinie, że mężczyźni jedzący czerwone mięso znajdują się w grupie większego zagrożenia nowotworem prostaty i problemami z nią.
Istotną rzeczą jest rozpoznanie roli nasyconych kwasów tłuszczowych w regulowaniu gospodarki organizmu, a co za tym idzie – również zdrowia prostaty.
Problemy z prostatą mogą pojawić się w każdym momencie życia, ale większość, jak np. przerost gruczołu krokowego, dotyczy mężczyzn po pięćdziesiątym roku życia. Do tego czasu 30% mężczyzn cierpi na to schorzenie, przy czym do sześćdziesiątego roku życia 50% mężczyn trwale je nabywa. Zanim osiągną 70 rok życia, ponad 80% mężczyzn cierpi na przerost gruczołu krokowego. Badania wykazują, że ok. 20% przypadków tego schorzenia może rozwinąć się w chorobę nowotworową.
Po czterdziestym roku życia corocznie należy wykonywać badania prostaty, podobnie jak badania na stężenie PSA we krwi po pięćdziesiątym roku życia.